Perşembe , 23 Eylül 2021

TS 2008 RemoteAPP (Terminal Server Uygulama Sanallaştırma)

Terminal Server 2008 in getirdiği en büyük özelliklerden biri uygulama sanallaştırma teknolojisidir. Bir IE sayfası üzerinden şirketimizde bulunan uygulamaları Web üzerinden IE aracılığı ile dışarıya açabiliriz. Bu aşama sunucu tarafına sadece kullanıcının çalıştırdığı uygulama kadar yük binerken, kullanıcı tarafı ise bundan hemen hemen hiç etkilemez, çünkü tüm uygulamalar sunucu üzerinde çalışır. Uygulamalarını kurulum ve özelilerini ise;

Terminal Server kurulu makineye TS Web Acces özelliği yüklenmelidir.


Bu özellik ISS üzerinden çalışacağı için ISS ve gerekli bileşenleri otomatik olarak yüklemektedir.


YÜklenecek bileşenler gösterilmektedir.


En son aşamada ise sunucu üzerinde tüm yapılacakların biz özetini vermekte. Uygulamalarımı ise http://sunucuismi/ts olarak çalıştırabileceğimizi göstermktedir.


Termnal Server RemoteApp özelliği kurulduktan sonra hangi programları dışarıya açılacağını Add RemoteApp prog ile seçiyoruz.


Sunucu üzerinde çalışan programların listesi karşımıza çıkmakta istediğimiz programları buradan publish edebiliriz.


http://sunucuismi(ipsi)/ts ise uygulamalarımızı görebilmekte ve kullanabilmekteyiz. Burada uygulamamızı hangi isimle dışarıya açacağımızı ISS ve DNS teki ayarlarla ayarladıktan sonra ISS te küçük bir yönlendirme ile /ts yazmadan direk bir link ile programlarımızı açabilmekteyiz. Eğer kulllanıcı adı ve şifresini sormak istemiyorsak tekrar ISS ten /ts directory sindeki permissionları istediğimiz gibi düznleyebiliriz. Programları çalıştırırkenbizden domain acconut u ve ya terminal server üzerindeki local bir acconut istemektedir. Herkesin bu uygulamaları kullanmasını engellemek için kullanıcıları sunucunun remote dsktop user gurubuna eklememiz gerekecektir.Dışarıya erişimi sağlamak için aşağıda göseterilen yerin hem iç dnslerden hem de dış dnslerde çözüleibiliyor olması gerekir. x.abc.com gibi. Bir çok reel uygulamada kullandım ve performans olarak çok başarılı oldğunu söyleyebilirim.


Dışarıya publish ettiğimiz programları istediğimiz zaman gizleyebilir veya publish ettiğimiz programları aşağıdaki gibi msi veya rdp dosyası olarak kaydedip istediğimiz kullanıcılara bir ayar yapmadan kullandırtabiliriz. Ancak kullanıcıların vista veya sp3 lü olması gerekmektedir.


 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: