Çarşamba , 22 Eylül 2021

SharePoint Services

Sharpoint Services windows un kurumlar için geliştirdiği intranet çözümüdür. Server 2003 ve Server 2008 için ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Sharepoint servisi ile istediğimiz belge, bilgi ve dosyaları firmamız için düzenleyebilir ve istediğimiz an çok kısa bir sürede ulaşabilmemize olanak sağlar. Kuruluma ve ayarlarına geçmeden önce sunucu üzerinde ISS servisi yüklü olmalı ve SPS in de 3.0 SP1 ve üzeri olması gerekmektedir. Server 2008 üzerine kurulum yaparken add features den Net Framework 3 ü kuruyorum. DB i için ise SQL, MSDE ve ya Windows İnternal DB sini kullanır. 106 Mb lık SPS 3.0 sp2 yi internetten indirdirim kuruluma başlıyorum.

Kurulumda basic ayarları ile bütün ayarları SPS in kendisine bırakabiliyorum ve ya advanced ile bir veri tabanına bağlayıp çok farm lı bir ortama SPS ekleyebiliyorum.


Kurulum başlamakta.


Kısa sürede biten bir kurulumdan SPS in ayarlarının yapılacağı SharePoint Products and Technologies Wizard ı çalışmaya başlayacaktır.


Next le devam etmekteyim.


Ayarların yapılması devam etmektedir.


Tüm kurulum ve ayarlamalar bitmiş ve portalımız ilk kullanıma hazırdır.


http://makinaismi ile portalıma bağlanıp istediğimiz tüm ayarlamaları yapabilmekteyiz.


Site ilk kurulduğunda admin dışındakilerin siteyi açma yetkileri yoktur. Bunun için sağ üst köşedeki Site actions a gelip site settings ten Users and Permisions dan istenilen işilere istenilen yetkiler verilmektedir. Sitenin şablonları, içeriği ve görünümü ile ilgili ayarlarda buradan yapılmaktadır. Raporlar, siteyi silme, alertler search gibi bir çok yönetimsel olaylar buradan gerçekleştirilebilir.


SharePoint Central Administrationdan iseilk kurulumdan sonra karşımıza bir checklist getirmekte ve gerekli olan ayarları yapmamız gereken yerleri karşımıza getirmektedir. gelen ve giden mail ayarları, site oluşturma, iş akışları gibi.


Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: