Perşembe , 23 Eylül 2021

SCOM 2007 Workgroup Monitoring

SCOM 2007 de workgroup client\server ları monitor edebilemek için bir kaç yontem bulunmaktadır. Bunlardan birtane Gateway server kullanmak veya monitor edeceğimiz client\server ların gateway server a kendisini raporlaman yerine direk RMS server a kendisini raporlamasıdır. Ben client\server ların kendilerini direk RMS Server a raporlamalarını sağlayacağım. Monitoring işlemini gerçekleştirmek için yapmamız gereken bir kaç adım var ve bu adımlar aşağıdaki gibidir.

  • RMS Server ve monitor edilecek client\server birbirlerinin netbios isimlerini çözebilmelidir. client\server makina RMS ile aynı domainde olamayabilir. Bu durumda host dosyalarına karşılıklı olarak fqdn lerinin yazılması gerekmektedir.
  • client\server makinanın primary dns suffix i RMS sunucunun domainini göstermesi gerekir. Yani aşağıdaki gibi workgrouptaki makinanın dns suffix ini RMS server ın DNS Suffix i olarak değiştiririz.


  • RMS Server ve monitor edilecek client\server a ilgili sertifikaları almamız gerekmektedir.
  • Worukgroup ta çalışan makinalar RSM Server ın 5723 nolu portuna erişebilir durumda olmalıdır.

Sertifiklar alınırken ise dikkat edilmesi gereken konular;

  • RMS ve monitor edilecek olan client\server ın trusted root larında sertifikalarını aldıkları CA lerin root sertifikaları olması gerekmektedir. RMS ve Client\Server lara sertifika isteğinde bulunurken sertifika isteğinin commen name lerinde fqdn lerinin yazılı olması gerekir. workgroup makinanın dns suffix i daha önceden girilmiş olması gerektiği için workgroup makina da fqdn ismi (server\client)makinaadı.domain şeklinde olmalıdır. Tabi bu sertifikalar için CA lerde template ler oluşturulmalıdır. Bu template ler ile ilgili microsoft ve technet te birçok makale bulunmaktadır.
  • alına n bu sertifikalar RMS ve Client\server a momcertimport tool u ile import edilmelidir. momcertimport tool u RMS server ın kurulu olduğu server da bulunmaktadır.
  • Daha sonra client\server e scom 2007 agent ı maneul olarak kurulup scom sunucusunda bu kurulum daha sonra aprove edilmedilir.

 
 

Sertifikalar ile ilgili bir sorun yaşanmaması durumunda workgroupta çalışan makinaları monitor edebilmekteyiz.

Workgroup makinaların monitor edilmesi için gateway server da kullanılabilir.

 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: