Pazartesi , 27 Eylül 2021

OCS MSN Public IM Connectivity

Microsoft OCS in MSN ile federasyonu ücretsi olarak kullandırmaya başladı. OCS ile MSN deki kişiler ile şu an yaptığım federasyon çalışır durumda ve bunu gerçekleştirirken yaptığım işleri ve ayrıntıları paylaşıyorum.

Bu federasyonu yapmak için OCS EDGE sunucuna ihtiyaç vardır. OCS Front Ent sunucusunda öncelikle Public IM Connectiviy yi aktif ediyorum.


OCS Edge sunucunda ise aşağıdaki ayarları yapıyorum. En son ise Edge sunucusunda ben kendi domainimde kullandığım sertifikayı kullanıyordum daha sonra Edge sunucunda public sertifika kullandım. Bu işlemden sonra OCS client a kendi msn i ekledim ve online olarak kendimi gördüm.


 
 


Sistemde hangi kullanıcıların bu özelliği kullanacağını OCS ten kullanıcıların özelliklerinden Public IM Connectivity yi disable etmemeiz gerekecek.


OCS Client a eklenmiş bir MSN adresi;


Bu arada en son Microsoft Online servisten OCS iniz ile ilgili bazı tanımlamaları yapmamı gerekecek. Daha once domaindeki account umuzu MSN e register edip MSN kullanıyorsak aşağıdaki işlemlerden sonra domaindeki accountumuz ile bir daha MSN i açamayacağız. Bununla ilgili de MSN den bir domaindeki account unuz ile bir daha MSN i kullanamayacaksınız diye tarafımıza mail gelmektedir.

Konu hakkında problem yaşayan arkadaşlar mail ile bana ulaşırsa kendilerine yardımcı olabilirim.

https://mocp.microsoftonline.com/site/Default.aspx?Offering=GRPLCSPIC&culture=tr-TR&uiculture=en&presignincountry=TUR

 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: