Perşembe , 23 Eylül 2021

MOSS 2007 Search Configuration

SharePoint kurulumundan sonra yapılması gerekenlerden bir tanesi de ssp den search ın ayarlanmasıdır. Bunlardan bir tanesi AD de bulunan kullanıcılarımız profillerinin Portal içine alınmasıdır. ssp den kullanıcı profilleri ve özelliklerinden profil almayı yapılandır a gelerek gerekli ayarlamalar yapılır. Otomatik olarak AD ayarlanmış olarak gelir.


Daha sonra ise hangi sıklıklarla AD deki profilleri alacağımızı seçeriz. AD de profilde bulunan bütün attribute lar MOSS tarafından çekilir.


Sharepoint te userları search ettiğimizde bu kullanıcıların profilleri görünür. Aşagıda bazı ayarlar gösterilmiştir.


Moss ta bir diğer search işlemi de portal ın kendi DB sini, bir web sitesini indexlemesi veya bir file server ın indexlenmesi sonucu arama yaptığımızda sonuçları alabilmekteyiz. Bunun için ssp den arama ayarlarından bazı ayarları yapmamız gerekmektedir.


Arama ayarlarında içerik kaynakları ve gezinme zamanlamalarından ayarlarımızı yaparız.


 
 


Yapacağımız ayarlardan MOSS ta oluşturduğumuz site ları başlangıç adreslerine yazarız. http://portalx.com gibi. ayrıca sps3://portalx.com ile de kullanıcı profillerini indexleyebilir veya istediğimiz bir web sitesini buraya yazarak arama yaptığımızda arama sonuçlarının internetti web sitesi üzerinde de yapılmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda file://ip/ gibi paylaşım isimleri ile de file server ımızı indexleerek arama sonuçlarımızda file server ın içeriğini görebiliriz. Bu aşamada ayrıca indexlemenin hangi saatlerde yapılması gerektiğini ayarlamamız gerekir. Bu indexleme işlemi sunucuyu çok fazla yoracağı için bu işlemi sunucu boş iken yapılmasını tavsiye ederim.


 
 

 
 

 
 

 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: