Cuma , 24 Eylül 2021

DPM & SQL Server Backup Restore

DPM ile sql sunucumuzun yedeklerini istenilen zamanlarda recovery pointler oluşturarak alabilir ve aldığımız bu yedekleri dirrek sql server a gönderebilir, bir folder a ldf ve mdf dosyaları şeklinde yedeği restore edebilir veya sql server a herhangi bir instance ile alınan yedeği gönderebiliriz. Yedekleme ve restore işlemi VSS ile gerçekleştiği için çok hızlı gerçekleşmektedir. SQL Server ın DPM ile alınması ve restore edilme işlemine kısaca değineceğim,

DPM agent ı kurulmuş olan bir sunucu için bir protection group oluşturduğumuzda sql server da bulunan db ler gösterilmektedir. Bu db lerden istediğimizi alabildiğimiz gibi bütün db leride tek seferde yedeklememize olanak sağlayan bir arayüz ile çalışmaktayız.


Yedeklenmesini istediğimiz db leri seçtikten sonra Protection group a bir isim veriyoruz ve alacağımız yedeği disk e alacağımızı belirtiyorum.


Alınan yedeğin kaç gün kalacağı ve ne hangi zaman dilimlerinde yedekleme yapılacağını belirtiyorum.


Yedeklenecek data için DPM tahmini bir disk alanı kendisine ayırmıştır. Ayrıca biz manuel olarak istediğimiz disk alanını belirleyebiliriz.


Yedeklemenin başlaması için replikasyonun ne zaman başlayacağını belirtiyorum.


Yapılacakların özeti aşağıda karşıma çıkmaktadır.


Protection group oluşturulmakta ve alınacak yedekler için disk üzerindeki alan allocate edilmekte.


Alınan dpm yedeğini restore ederken DPM deki recovery alanını kullanmaktayım.


Burada dikkat edilmesi geren noktalardan bir tanesi en son yedeği dönmeye çalıştığımızda sql in üzerine restore edilebilirken daha önceki yedekleri dönmeye çalıştığımızda bize birden fazla seçenek sunmaktadır.


Bu seçeneklerden orjinal yerine dönülebildiği gibi sql server a farklı bir instance değeri ile recover edebilemtekteyiz ayrıca networkteki herhangi bir klasöre mdf ve ldf dosyaları dönebilemekteyiz. Ben networkteki her hangi bir yere geri dönüşü gerçekleştireceğim.


Geri dönüş yapacağım klasörü seçiyorum.


DB nin restore edilirkenki securty ayarları, network te oluşturacağı trafiği ve recover sonunda notifikasyon ayarlarını yapabilmemizi sağlamaktadır.


Recover işleminin özeti bize aşağıdaki gibi gösterilmektedir.


Recover işlemi başlamıştır.


Recover edilen data aşağıdaki gibi gösterilmektedir. Benim döndüğüm data test ortamındaki bir db idi. Ancak product ortamında da çok başarılı geri dönüşler gerçekleştirmişimidir.


DPM ile microsoft un bütün ürünlerinin yedeği alınabildiği gibi SQL sunucuların Db lerinin backup ve restore işlemini incelemeye çalıştım.

 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: