Perşembe , 23 Eylül 2021

DPM 2010 ve Sharepoint 2010 Backup Restore

May 29, 2011 18:38 by Semih Uykan

DPM 2010 ile Sharepoint 2010 un yedeklenmesi ve alınan yedekten dönülmesini bu yazımda anlatacağım.

DPM 2010 ile Sharepoint 2010 un yedeği alındıktan alınan yedeği farm olarak geri dönebilirken site ve item recovery restore yapılabilmektedir. Sadece bir temp database ine ihtiyaç durar ve recover edilmesi istenilen site veya item ı recover edebilmekteyiz.

Sharepoint 2010 u DPM ile koruyabilmemiz için sharepoint üzerinde yapılması gerekn bir kaç önemli nokta vardır. Bu işlemler öncelikle aşağıdaki gibi bir kaç komutun front-end sunucular üzerinde çalıştırılmalıdır.

Aşağıdaki komutlar çalıştırılırken front-end sunucu üzerinde login olduğumuz kullanıcı ve komutları çalıştırırken bizden istenilen username\password ün sharepoint farm admin yetkisine sahip olması gerekmektedir.
Saharepoint yedeği recever edilirken kullanılacak temp dosyalarının yerini aşağıdaki gibi belirtiyorum.


Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra DPM il4 oluşturulacak bir protection group ta aşağıdaki gibi sharepint farm ı görülmektedir. Yukarıdaki işlemleri yapmasaydık aşağıdaki gibi DPM sunucular üzerinde sharepoint in varlığından haberdar olamazdı.


Sharepoint üzerinde DPM için 1 tane protection group oluşturuyorum.

Alınan Sharepoint yedeğini recover ettiğimiz zaman sharepoint content db sinin içersinide bulunan site ve item ları recover edebilmekteyiz. Ancak DPM Sharepoint in aldığı content in backup ını belli indexlemektedir. Bu indexleme bittikten sonra alınan yedekten site ve item ı dönebilmekteyiz. Eğer alınan yedekten hemen restore yapılacaksa DPM in aldığı yedeği index lemesi için hazır internetten hazır script ler bulunmaktadır.


Farm\site ve item ı aşağıdaki orginal yerine veya başka bir site üzerinde dönebilmekteyiz. Ben orginal site üzerine dönüyorum.


Farmı değilde sadece bir site ı döneceğimi seçiyorum.


Recover edilirken kullanılacak DB ve temp dosyaları için kullanılacak folder ı seçiyorum.


Recover ile ilgili securty ve diğer ayarlaru düzenleyebiliyorum.


Recover ile ilgili özet ekranlar aşağıdaki gibidir.


DPM 2010 il Moss 2010 un farm\site veya item olarak recovery işlemlerini kısaca özetledim. Konu ile ilgili sorunlarınızı bana iletişim bölümünden sorabilirsiniz.


 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: