Pazar , 26 Eylül 2021

DPM 2007 System State Backup & Restore

DPM ile systemstate i kritik olan sunucuların yedeklerini alabiliriz. System state yedeği almak server 2008 in WSB ile yedeğini almaktan daha kolaydır. DPM agent ı yüklü bir 2003 sunucusunun sysyem state i direk yapılabiliyoriken server 2008 ve 2008 R2 sunucuda features den windows server backup ı yükledikten sonra yedeklerini alabiliriz. Exc, Dc gibi kritik sunucuların systemstate yedeklerini bir recover durumunda almamız gerekmektedir. 2003 sunucuların vss güncellemelerinin yapılmış olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Aşdağıda DPM sunucusunuda bir sunucunun systemstate yedeği alınmıştır.


Systemstate i seçtikten sonra oluşturduğumuz protection grup a isim veriyorum. Yedeklemenin diske yapılacağını belirtiyorum.


Alınan yedeklerin kaç gün saklanacağı ve hangi günlerde yedeklerinin alınacağını ayarlıyorum.


Bu yedekleme için gerekli olan disk alanını ayarlıyorum. DPM bize otomatik bir konfigurasyon sunmaktadır. Ancak biz isteiğimize göre bu limitleri değiştirebiliyoruz.


Yedeklemenin başlaması için replikasyonun ne zaman başlayacağını ayarlıyoruz.


Bu ekranda biz özet bilgiler almaktayız.


Protection group oluşturuluyor ve diskte bu yedeklemenin yapılacağı yer allocate ediliyor.


Bu aşamda DPM ise systemstate yedeği alınmıştır. Recover ederken, 2003 sistemler için alınan yedeği bir sunucuya çıkarıp ntbackup ile restore etmek gerekirken, 2008 sunucularda durum biraz farklıdır. Alınan yedeğin catalog bilgilerinin sunucuda olup olmamasına göre alınan yedeğin recover edilme işlemi farklılık gösterir. Bu recover işlemini önceki yazılarımda değinmiştim.


DPM ile systemstate yedeklerinin alınmasını kısaca incelemiş bulunmaktayız.

 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: