Perşembe , 23 Eylül 2021

DPM 2007 Installation

Microsoft DPM ürünü ile kendi yedeklerini sorunsuz çok hızlı bir şekilde alabilmektedir. Disk tabanlı yedeklemeye olanak verdiği gibi kartuşlara da yedek alabiliriz. DPM in mimarisinde VSS vardır. Exchange, SQL, File, SystemState, Moss yedeklerini başarı ile alabilmekte ve geri dönülebilmektedir. Geri dönüşleri bizim ayarlayacağımız recovery point ler ile gerçekleştirmektedir. 32 bit ve 64 bit sürümleri mevcuttur. 2003 ve 2008 server ların üzerine kurulum yapılabilmektedir. DPM bir domaine member bir sunucu üzerine kurulur ancak domain controller in üzerine kurulamaz. Kurulum gereksinmelerini, aşamalarını ve özelliklerine kısa değineceğim.

Ben 64 bit 2008 server ın üzerine kurulumu yapıp testlerimi yapacağım. Kurulumdan önce sunucu üzerinde ISS i önce tüm bileşenleri kuruyorum. Tüm bileşenleri daha sonra kullabilmek için ben kuruyorum.


Kurulumda power shell i de kendim kuruyorum. Ancak DPM power shell i de kendisi kurabilir.


Kuruluma başlamadan önce SIS bileşenini kuruyorum. start /wait ocsetup.exe SIS-Limited /quiet /norestart komutunu kullanarak sunucuma gerekli kompaneneti kuruyorum.


Sunucuya DPM 2007 kurabiliriz. Kurulumu başlatıp Install Data Protection Manager deyip kuruluma başlıyorum.Ürünü kaydını yapıyorum.


SQL server ile ilgili ayarların yapıldığı bölüme geliyorum. Bu aşama var olan bir SQL i kullanabildiğim gibi DPM e SQL Express de kurdurabilirim. Ben SQL Express kurulumunu şu aşamada tercih ediyorum.


SQL için gerekli şifreyi giriyorum.


Yapılacakların özeti gösterilmekte.


Ve SQL ve DPM kurulumu başladı.


Kurulum ilk aşamada bu kadar basit. Gerçi diğer ayarlar ve yedek almak ve yedekten dönmek te bir o kadar kolay. Yedekleme yapmak ve recover etmekte aynı derece basit.


DPM kurulumu tamamladıktan sonra DPM in sp1 ini geçmemizde fayda var. 2008 sunucusunun ve diğer yedeklerin alınmasını bu sp ile sağlıyoruz.

 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: