Perşembe , 23 Eylül 2021

BESSERVER 5.0.3 ve LYNC 2010 Entegrasyonu

Besserver ile Lync in entegrasyonu ile ilgili bazı önemli notlar;

Besserver 5.0.2 versiyonuna kadar OCS in CWA i üzerinden blackberry kullanıcılarına OCS hizmetini veriyordu. Ancak 5.0.3 versiyonu ile birlikte OCS in CWA rolune ihtiyaç duymadan login isteklerini lync e göndermektedir.

5.0.3 versiyonunu Lync ile entegre etmek istiyorsak BESSERVER ın kurulu olduğu işletim sisteminin versiyonu 64 bit olmak zorundadır.

Lync ile Besserver Mtls haberleşmektedir. Bunu besserver ın üzerindeki collobration servisi sağlamaktadır. Bu servis besserver kurulduğunda start olmamaktadır. Bu servisin start olması için Besserver a alınan sertifikanın Friendly Name i muhakkak OCSConnector olmalıdır. Yoksa servis start olmamakta. Konu ile ilgili RIM in sitesinde sertifika ile ilgili adım adım yapılması gerekenler yazmaktadır.

OCS 2007 R2 nin CWA rolü LYNC e migrate olabilirken, OCS 2007 R1 in CWA rolü LYNC e migrate olamamaktadır. Ancak microsoft un kendi sitesinde oluyor denmesina karşın daha yapabileni görmedim. Sebebi, ocs 2007 r2 cwa da virtual directory oluşturulurken next hoop tabının R1 CWA da olmaması.


Ancak OCS 2007 R1 den LYNC e sistem upgrade edildikten sonra CWA yı kullanmak istiyorsak Lync kurulumundan sonra OCS 2007 R2 nin sadece CWA ikurarak ihtiyaç halinde bir web access servisini çalıştırabiliriz.

 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: