Çarşamba , 22 Eylül 2021

Apple – Iphone Microsoft Lync Configuration

Microsoft un Ipnone üzerinde çalışan uygulaması App Store üzerinde indirilebilir durumdadır. Bu uygulamanın çalışması için Lync server tarafında yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler esnasında dikkat edilmesi gereken yerler hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle Lync server ın Kasım 2011 de duyurduğu CU in Lync sunucuya yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlem için microsoft un LyncServerUpdateInstaller tool unu kullanabilirsiniz. Bu tool Lync sunucusu için gerekli olan tüm güncelleri bulup ve yükleyecektir.

Daha sonra Lync client ının otomatik olarak Lync sunucunun yerini bulması için DNS te açılması gerek kayıtlar vardı. Bunlardan local networde client ını sunucuyu bulması için lyncdiscoverinternal.<sipdomain> diye bir A recordu açılır. Bu kayıt yapımıza göre Std Edt. olan sürümlerde bu sunucuyu, Ent Edt. olan yapılarda FE veya var ise Director rolümün olduğu sunucuyu göstermesi gerekmektedir. lyncdiscover.<sipdomain> kaydınında dışarıya açık olan dns lerde EDGE sunucuları göstermesi gerekmektedir.

Daha sonra Lync Managmet Shell üzerinden internal için Set-CsWebServer –Identity pool01.contoso.com –McxSipPrimaryListeningPort 5086 external web erişimi için ise Set-CsWebServer –Identity <name of pool> –McxSipExternalListeningPort 5087 komutları kullanılarak Lync web servislerinin kullanılacağı port lar belirtilir.

ISS e Import-Module ServerManager Add-WindowsFeature Web-Server, Web-Dyn-Compression ve ServerManagerCMD.exe –Install Web-Dyn-Compression komutları features ler yüklenir. ISS 7.5 kullanıyorsak sorun yok ancak 7.0 kullanıyorsak ekteki dokumandaki gibi bazı işlemleri maneul olarak yapmalıyız.

Microsoft tan Mobility service ve Autodiscover service ini download etmeliyiz. Dosyayı açtıktan sonra McxStandalone.msi dosyasını C:\ProgramData\Microsoft\Lync Server\Deployment\cache\4.0.7577.0\setup dizinine kopyalamamız gerekmektedir. Daha sonra C:\Program Files\Microsoft Lync Server 2010\Deployment\ ta bulunan Bootstrapper.exe yi çalıştırıyoruz.

Lync sunucusu üzerindeki sertifikalarıda güncellememiz gerekmektedir. Kullanılan sertifikaların SAN inde lyncdiscoverinternal.<sipdomain> ve lyncdiscover.<sipdomain> olacak şekilde sertifikaları yenilememiz gerekmektedir.

External Autodiscover URL ve Reverse Proxy için gerekli rule ların düzenlenmesi gerekmektedir. Bu rule ile ilgili düzenlemelerle ilgili ekteki dokumande mevcuttur. Uzun uzun rullaru yazmak istemiyorum.

Push Notification için shell üzerinden bazı düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bununlar ilgili çalıştırılması gereken bir kaç komu bulunmaktadır.

Voice özelliklerini kullanmak içinde mobility policy lerini düzenlememiz gerekmektedir.

Aşağıdaki gibi Lync client ın bazı görüntüleri bulunmaktadır. Lync clien ın IM tarafı hoş ve başarılı. Voice entegrasyonunda sorun yok ise enterprive voice ide kullanmak faydalı olacaktır.


 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: