Pazartesi , 27 Eylül 2021

Windows Media Services 2008 (Media Streaming)

Windows Media Services 2008 (Media Streaming)

May 5, 2009 10:01 by Semih Uykan

Windows Media Services ile medya dosyalarımızı ve ya capture edilen bir media yı internet veya local imizde bir media oynatıcısı ile medyaları izleyebiliriz. Örneğin elimizde bulunan resimleri, bir video dosyasını ve ya tv kartı vs ile capture edebildiğimiz bir media yı anında bir medya oynatıcı ile izleyebiliriz. http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=9ccf6312-723b-4577-be58-7caab2e1c5b7&displaylang=en#filelist linkinden Server 2008 için gerekli dosyaları indirip kısa bir kurulum yapabiliriz. WMS, 2008 için core sürümünü de desteklemektedir. Kurulum bittikten sonra Server Manager dan Media Streaming i seçip kurulumu başlatıyorum.


Media services i seçip devam edyorum. Daha sonra web üzerinden servisimizi yönetmek için Web-Based Administration u kurabiliriz. Web-Based Administration kurulumunda default olarak porunu değiştirmezsek http://sunucuismi:8080 ile servisimizi yönetebiliriz.


Bir streaming protolü seçmemiz gerekmekte. RSTP ile ben devam ediyorum.


Kurulum kısa süreli ve kolaydı. Kurulumu bitirdik.


Administrative Tools tan Media Services i başlatıp Publishin point ten New Publishing point dediğimizde istediğimiz ses veya video dosyasını publish edebiliriz.


Media Player da open URL dediğimizde mms://postasunucusu.mail.net/Deneme yazarak (domain adının her yerden erişilebilir olduğunu varsayarak) Media Services te publish ettiğimiz media yı izleyebiliriz. Buradaki medya bir audio, video, bir playlist ve ya bir stream media da olabilir. Stream medya ya az sonra değineceğim. Announce tan kullanıcıların tek tıkla çalıştıracağı asx uzantılı palylist ler oluşturabiliriz. Böylece oluşturduğum asx uzantılı dosyayı kullanarak clientlara sunucuya erişilebilirliği arttırır.


Properties te ise Media services ile ilgili bir çok özellik bulunmaktadır. Bunrada ayarları kendi isteğimize göre değiştirebiliriz.


 

Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: