Pazar , 26 Eylül 2021

2008 Terminal Server

Terminal servisi windows un NT den beri kullandığı ve geliştirdiği bir servistir. 2008 serverla birlikte de bir çok yeni özellik geliştirilmiştir. 2008 Server ın yeni özelliklerine konu içerisinde değineceğim. Server manager dan terminal server ı seçerek kuruluma başlıyor ve terminal server ı seçerek kuruluma devam ediyorum.


NLA özelliği yeni bir özellik olup sunucuya logon olmak istediğimiz bize kullanıcı adı ve şifresinin sorulduğu bir bölüm gelir, direk sunucunun logon ekranı gelmez böylece sunuyu daha az yormuş olur ve daha secure bir ortam sağlamış oluruz. Vista işletim sistemi NLA yı destekler ancak XP desteklemez. XP için sp3 kurulmalı ve http://support.microsoft.com/kb/951608 makalesinde adımlar uygulanmaldır.


Terminal server lisanslarının kullanıcı başına mı yoksa client başına mı olduğunu seçeriz. Per device seçeneği ile aynı anda kaç bilgisayardan bu snuya bağlanılacağı, per user dan ise aynı anda kaç kullanıcının bağlanacağı bilgisi ayarlanır.


Buada seçtiğimiz gurubun üyeleri bu bilgisayara uzaktan bağlanabilme yetkisini sağlamış olur. İlgili gurubu seçerek ilgili kullanıcıları bu guruba ekleriz.


Yaptığımız ayarlar burada özetlenmektedir. Kuruluma buradan devam ederiz.


Kurulum bittikten sonra bizden sunucuyu resetlememiz istenmekte ve kurulumu bitirmekteyiz.


Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: