Perşembe , 23 Eylül 2021

Vmware Vsphere 6.5 Kurulumu

Vcenter server appliance ın kurulumu öceki sürümlere göre farklıklar göstersede kuruluşu basittir. Kuruluşu deploying ve configuring olarak 2 part olacak şekilde tamamlanmaktadır. vcsa-ui-installer\win32 klasöründeki installer ı çalıştırıyor ve kurulumu başlatıyorum.

Migration, Appliance Management, VMware Update Manager, Native High Availability, Built-in Backup / Restore gibi yenilikler mevcuttur. Vcenter ile ilgili bazı bilinmesi gereken bilgileri de paylaşıyorum.

Vcenter ın hizmet verememesi durumunda cluster seviyesinde HA çalışmaya devam eder. Host fail verirse VM ler aktif çalışan diğer host üzerinde resetlenerek start duruma geçer ve vm ler çalışır duruma geçer. DRS, Cluster seviyesinde log ve template ler çalışmaz.

Vcenter server ve platform service controller aynı sunucuda çalışabilir (embedded installation) farklı sunucularda da olabilir. Çok lokasyonlu yapılarda her lokasyona 1 tane vcenter server merkeze de 1 tane platform services controller kurulabilir.

Plaform service controller da, vcenter single sing-on – vmware license service – certificate authory – certificate store – vm directory services bileşenleri bulunmaktadır. Vcenter server da ise web client – inventory service – vsphere autodeploy – vsphere esxi dump collecotor (psod puple screen of dead ekranı esxi da ciddi bir hata alınısa ortaya çıkar. hata durumunda dump larını alır) – vsphere syslog collector (log ları tutmak için kullanılacak syslog service tir) servisleri bulunmaktadır.

Vsphere 6.5 ta 6 daki plugin ler defaultta yüklü gelmektedir.

Vsphere 6.5 da external db olarak sadece oracle db kullanılabilir. Sql desteği kalmıştır.

Vcenter server appliance linked mode u destekler. Site larda bulunan vcenter da linked mode enable edilerek mezdeki vcenter üzerinden tüm site lrdaki vcenter lar yönetilebilir. Yetki verilirse site lar arasında bir vcenter dan diğer vcenter ın yönetimi mümkün olabilmektedir.

6.5 ta hem windows hem linux üzerinde çalışan eski versiyon vcenter lar migration ile 6.5 ya migrate edilebilinmektedir.

Vcenter server lar aktif pasif olacak şekilde HA li yapıda çalışabilmektedir. Load balancer ın arkasında yedekli olara çalışan vcenter için platform services controller 2 tane kurulur ve istenirse tam yedekli bir yapı çalıştırılabilir.

Var olan vcenter ın backup ı alınarak yeni kurulan vcenter a restore edilebilir.

Kurulumun başlangıç ekranı aşağıdaki gibidir. Install ile devam ediyorum.

Embedded kurulum gerçekleştiriyorum. Vcenter server ve platform services controller ı aynı sunucu üzerinde çalıştırıyorum.

Kurulumu başlatınca vcenter ın çalışacağı host un bilgilerini yazıyorum.

Var olan ESX host ve VM sayınsa göre deployment size ve storage size ını seçip kuruluma devam ediyoruz.

Vcenter server ın çalışacağı sunucunun datastore unu seçiyorum.

DNS ve IP ve diğer bilgileri yazıyorum.

Deploy işlemi bitti, install işlemi başlıyor.

NTP için gereki ayarları yapıyorum.

Vcenter ın SSO domain name, password ve site bilgilerini yazıyorum.

HTML5 destekli yeni web arayüzü ile vsphere server 6.5 kurulumu tamamlanmış oluyor.

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: