Salı , 21 Eylül 2021

Vmware vSphere 6.5 Cluster Kurulumu

VM lerin yüksek erişilebilirliğini sağlamak için esxi host lar cluster çalıştırılır. Cluster ayarlarında host lar bir birini nasıl check ediyor, fail veren esx host olduğu zaman vm ler nasıl bir aksiyon alacak gibi ayrıntılar ve clsuter ın kuruluşu hakkında bazı bilgiler paylaşacağım.

HA için min 2 sunucu gerekmektedir. Tavsiye edilen fiziksel olarak identical sunucular kullanılmasıdır. HA için ayrı network kullanımasıdır.

Önce bir datacenter oluşturulur. Datacenter ı fiziksel bir datacenter olarak düşünülebilir. Datacenter altında bulunan tüm fiziksel envanter buraya tanımlanır.

Datacenter oluşturulduktan sonra cluster oluşturulur. Cluster üzerindeki ilk tanımlama DRS tir. Manual, partially automated ve fully automated olarak 3 seçemeği vardır. Host üzerinde bulunan CPU Disk ve Network kullanımını tüm sunuculara eşit olacak şekilde dağıtmaya çalışan servistir. Fully automted te vm ler bir hosttan diğer hostlara otomatik geçer. Partilally de kullanıcıya tavsiye verir kendisi vm ler üzerinde bir değişiklik yapmaz. Manuel de

VM lerin hangi hostta başlatılacağını belirler. Fully automated ta kendisi seçer. Manuel de vm start edilince bir ekranda hangi hostta çalışabileceği için bir öneri çıkarır. Manuel de bir değişiklik yapmaz.

Migration treshhold conservative alınırsa vm ler hiç yer değiştirmez, agressive de ise vm ler çok sık yer değiştirir defaul ayarı en optimum ayardır.

DRS te ayrıca power managment vardır. Çok hostlu yapılarda mesai saatlerin %80 lerde kullanılan kaynaklar mesai saati sonrası %10 gibi değerlere iniyorsa power managment ile sunucular standby a alınır. Tüm vm ler aktif host lara taşınır. Host lar IPMI üzerinde açılıp kapanmaktadır.

VM automation enable edilirse sanal makinaya özel drs ayarı yapılır. Bir host kapanana kadar vm in başka host lara taşınmaması gibi seçenekler mevcuttur.

Bazı durumlarda vm in swap file ının path i değiştirilmiş olabilir. Makina swap a düşerse yavaş çalışmaması için swap file lokasyonu ssd diskli bir yer set edilebilir. Bu değiikliğin DRS tarafından da bilinebilinmesi için DRS tarafında gerekli düzenlemelerin yapılıyor olması gerek.

DRS default ayarlarında performansa göre sunucular üzerinde çalışma yapacaktır. DRS Anti Affinity rulları ile istenilen vm lerin istenilen host lar üzerinde çalışması veya çalışmaması sağlaanabilir. Keep virtua machine togetter ile istenilen vm ler istenilen host üzerinde çalışır. Seperate Virtual Machine istenilen vm ler aynı host üzerinde çalışmasın. Virtual amchine to host ile istenilen vm ler istenilen host larda çalışsın rule ları oluşturulabilir.

HA ile esx host larının birinin down olması durumunda vm lerin diğer host lar üzerinde çalışmasını sağlar. Host monitoring ile cluster da master rolü üzerinde olan esx diğer slave olan esx lerin çalışırlığını kontrol eder. Host monitoring özelliği ile cluster üzerinde host lar monitor edilir. Bu özellik açık iken network üzerinde oluşacak bir sorun sonucu tüm vm ler kapanacaktır.

VM monitoring ve vm içerisinde çalışan vm app ın monitoring işleri de gerçekleştirilebilir. Bir nedenden dolayı VM sunucusu vmtools üzerinden kernel a HB gönderemezse kernel vm de sorun olduğunu anlar ve vm i resetler. Vm de çalışan uygulamalarda monitor edilebilir uygulama çalışmaz ise sql gibi servisini resetler.

Vcenter fail olursa cluster a alınan ilk sunucu master sunucusudur. Vcenter ın çalışmadığı durumlarda esx lere hb gönderir ve hb lerin gelip gelmemesine göre vm leri diğer sunuculara taşır. HB network ünün sağlıklı çalışabilmesi için HB lerin çalıştığı management network ünün yedekli olması gerek. Tek switch 2 nic veya 2 ayrı switch ile yedeklilik sağlanmalıdır. Hostlar kendi gateway lerine veya set edilen bir ip ye ping atmaya çaalışır. Eğer bu ip ye erişemezse host kendisini host isolated olarak görür ve set edilen 3 seçeneğe göre üzerindeki vm ler için aksiyon alınır. Leaved power – vm ler olduğu gibi çalışmaya devam eder, shutdown düzgün bir şekilde vm ler kapatılır, poweroff sanal makinaların hemen kapanmasını sağlar. Bir sunucunun isolated host olabilmesi için management network ü üzerinden erişilememesi ve shared datastore larda kendi host unun owner ının olduğu file ın lock lı olmaması gerek (datastore larında birinde hb isibli çok küçük bir file var ve bu file host açık olduğu sürece lock lo durumdadır, host kapanırsa file ın lock ı da kalkar) Cluster içerisinde host isolated olunca üzerinde çalışan sanallar diğer host lar üzerinde start edilir.

HA admission control : cluster üzerindeki toplam boş resource ların yönetimini sağlar. Specify failover host seçilirse bir host failover anında kullanılması için üzerinde vm çalıştırılmayacak şekilde bekletilir. Cluster resource percentage ile % olarak host üzerinde kullanılamayan bir alan ayırır. Bu hesaplamada tüm host lar donanımsal olarak identical olarak düşünülmektedir. Host üzerinde ayrılan bu değer hiç bir türlü kullanılamayacaktır. Slot policy ile hesap yapmak zordur ve kullanılması aslında mantıksız ve zordur.

EVC ile farklı tip cpu ların aynı cluster da çalışması için cluster çalışan en düşük cpu generation ı seçilir. Vmotion da sorun yaşanmaması için önemli bir yerdir.

Cluster ile ilgili tanımlamalar bittikten sora host ları cluster a dahil etmek gerekmektedir.

Lockdown mode esx cluster a alındıktan sonra host a nereden erişilebilieceğinin ayarının yapıldığı yerdir. Sadce vcenter erişilsin console dam erişim kapatılsın gibi bir talep varsa bu ayar uygulanabilir.

Cluster a alınan host lar üzerinde resource pool lar var ise bu resource pool ların ne yapılacağı ile ilgili ayarların olduğu yerdir.

Cluster ayarları tamamlanmıştır Faydalı olması dileğiyle.

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: