Salı , 21 Eylül 2021

SQL Server Replication

Sql Server üzerinde bulunan data nın bir kopyasını başka bir server üzerine anlık olarak kopyalama işlemidir. Replikasyon türüne göre anlık olarak ve snapshot ı alınarak db nin bir kopyası diğer sql server a replike edilir. Replike edilen data birden fazla db den gelip bir dp de olacağı gibi seryolar mevcuttur. Ayrıca DB nin replikasyonu tek taraflı olabileceği gibi 2 taraflıda olabilir.

Önce replikasyonun başlayacağı yani replica edilecek db de bir publication oluşturmak gerek. Ben

Publication işleminin yapılacağı db seçilir. Bende bir tane DB olduğu için sadece bir tane db görülür.

Publication type lar uygun olanı seçmek gerek. Büyük db lerde ve transection işleminin fazla olduğu db lerde snapshot publication işlemi zaman ve performan kayı yaratacaktır. Transactional publication da ise sadece db de değişen delta lar gideceği için trafik az ve replication işlemi hızlı olacaktır. Merge replication çift yönlü ve 443 ncü porttan olacaktır.

Nelerin karşı tarafa gideceğini seçiyorum.

Replikasyonda exlude edilecek bir data varsa seçiyorum.

Replikasyon işleminin ne zaman başlayacağını seçiyorum.

Snapshot ve loğların okuma işlemlerini yapacak account ayarlarını seçmek gerekecek. Ben Sql Server Service account u ile devam ediyorum.

Replica edilecek data nın bulunduğu server da subscription ayarları yapıp konfigürasyonu tamamlıyorum.

Replikasyon tamamlandığın 1 sunucudaki db nin bir kopyası 2. Sunucuda ve erişilebilir durumdadır. Ancak replikasyonu tek yönlü ayarladığım için 1. db deki update leri işlemleri 2. Db ye giedecektir. Tam tersi bir replikasyon bu konfigürasyonda yoktur.

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: