Pazartesi , 27 Eylül 2021

SCCM 2007 Software Distribution

SCCM 2007 ile client lara yazılımlarımızı merkezi olarak tek bir yerden gönderebiliriz. Bunun için SCCM de önce ADvertised Programs Client Agent ın enable durumda olması gerekir. Bir programı client ta yükleyebildiğimiz gibi işletim sistemi veya ofis programlarının servis pack lerini de clientlara bu yöntemle yükleyebiliriz.


Site System in altında sunucmuzun üzerine gelip Disribution Point rolümüzde gerekli ayarlamaları yapmamız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekn nokta client lara hangi DP ile software yükleyeceksek onun özelliklerini doğru bir şekilde ayarlamamız gerekmektedir.


Sofware dağıtımı için önce bir paket oluşturmamız gerekmektedir. Software Distribution un altından packege e gelip new package dediğimizde aşağıdaki ekrandaki bilgileri doldurarak işleme devam ediyorum.


Bir sonraki wizard da ise programız path i sorulmaktadır. Burada paylaşımdaki bir pat ve içinde software imiz bulunmaktadır. Path i network üzerinden göstermemiz gerekmektedir.


Diğer gereken ayarlarımızı yaparak package imizi ayarlıyorum.


Daha sonra oluşturduğumuz package in üzerindeki programa gelip new porgram deyip dağıtacağımız programı için ayarlarıma devam ediyorum. Command line tabında dağıtılacak programı seçiyorum. Diğer ayarlar da yaparak işleme devam ediyorum. Ben comminicator.msi yı seçiyorum.


Gerekli olan ayarların bu kısmı burada bitmiştir.


Software imi dağıtacak olan DP seçmek için oluşurduğumuz package in üzerinde Distribution point e gelip manage distribution point deyip DP mizi ayarlıyorum.


DP yi de ayarladıktan sonra prgramı clientlara duyuracak advertisment ayarlarına geliyorum. Advertisement ten new adversitement diyerek ilgili alanları doldurarak package den yukarıda package mizi seçiyrum.


Next ile devam edip ayarları yapmaya devam ediyorum. Programın hangi collection daki clientlara yükleneceğini de seçiyorum.


Advertisment taki ayarlarımıza göre software imiz dağıtılmış olur. Yapılanları kısaca özetlemek gerekirse;

  • Software distribution için bir package oluştururuz.
  • Oluşturulan package e dağıtacağımız programı seçeriz.
  • Daha sonra bu paketimiz için DP mizi belirleriz. Çok lokasyonlu bir networkte birden fazla DP ayarlayarak her lokasyondaki client yakınıdaki DP den yazılımı download eder.
  • Paketimizi client lara bildirmek için ise bir advertisement ayarlayarak programın clientlara duyurulması sağlayarak program dağıtımına başlarız.

 

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: