Çarşamba , 22 Eylül 2021

IAG de Web Uygulaması Publish Etme

IAG Intelligent Application Gateway ile kurum içindeki kaynaklara SSL VPN ile güvenli bir şekilde publish eder. Bunlardan bir kaçı üzerinde duracağım. Microsft Owa ve Sharepoint Portal sayfaların publish edilmesi. Publish işlemine için bir IAG de trunk (portal) yaratmak gerekir. Önce bir trunk yaratıyorum.


Yarattığım trunk (portal) ın içeriğini seçiyorum. Bize 3 seçenek sunulmakta. Bunlarda ilki basic trunk. Basic trunk ile aynı anda sadece bir tane web uygulamamızı publish edebiliriz. Portal Trunk ile birden fazla web ve non-web uygulamarını publish edebiliriz. Webmail trunk ile Exchange ve diğer mail sunucularını publish edebiliriz. Redireckt HTTP to HTTPS trunk ile de http isteklerini https isteklerine çevirir. Şu an https isteklerine cevap veren bir trunkta çalıştığımız için seçenek aktif değildir.


Oluşturduğum portal a bir isim veriyorum ve portal a dışarıdan erişimdeki IP mi seçiyorum. Birden fazla reel IP miz var ise birden fazla trunk yaratarak her trunk ı kendi istegiğimize göre düzenleyebiliriz. Böyelece dışarıya birden bazla portal publish edebiliriz.


Bu portalımıza dışarıdan erişilirken hangi authentication la erişeceğini seçiyorum. AD aktive directory dir. AD authentication ın nasıl yapıldığın daha sonra yazılarımda değineceğim.


Sertifikamı seçip devam ediyorum. Defaultta ki sertifikalarım burada mevcut ve ben onu seçiyorum ancak dışarından veya kendi CA imizdeki sertifikayı da kullanabilirim.


Default gelen policiyler ile devam ediyorum. Burdaki policy ler ve ayarlarına daha sonra değinceğim.


Portal sayfamı oluşturdum ve portalımda publish edeceğim uyugulamalara sıra geldi. Ben add diyerek MOSS 2007 yi publish edeceğim.


Publish ederken bir kaç seçenek sunulmakta. Bunlar dosya erişimi (file server) olarak bir publish yapabiliriz. Web Applications ta Microsost ve Microsoft olamayan web uygulamarı mevcut. Client/Server uygulamalarını burada publish ederiz. Office SharePoint 2007 yi seçip devam ediyorum.


Uygulamanın portal da gözüken adını seçip devam ediyorum. Policyleri de defaultta bırakıp devam ediyorum.


MOSS 2007 sunucumu giriyorum.


MOSS 2007 ye authentication sağlanırken AD authentication u seçiyorum.


Uygulamamıza erişirken ki URL limizi buraya yazıyorum. Burada IAG nin kendisi IE portal yazarak ulaşabildiğini test etmemiz gerek.


Finish dedikten sonra dışarıdan IAG sunucuma IE ile erişip AD accoumu girdikten sonra Portal a erişebileceğim sayfaya geliyorum. MOSS 2007 yi tıkladığımda Micrsoft SharePoint Portalıma erişiyorum. Aynı yöntemle Exchange OWA yıda publish edebiliriz.


Cevapla

%d blogcu bunu beğendi: