Çarşamba , 22 Eylül 2021

Exchange Restore with Windows Server Backup – I

Windows server backup lie alınan bir exchange database ini windows server backup ile restore ederken birden fazla restore seçeneğimiz bulunmakta. Bu seçeneklerden database imizin bulunduğu orjinal yerine dönüş ve dönüş sonrası database durumunu inceleyeceğim.

WSB ile alınan yedeğin restore edileceği sunucuyu seçiyorum.


Alınan yedeğin tarihini ve saatini seçiyorum.


Yedek olarak Applications u seçiyorum.


Application lardan Exchange uygulamam görülecektir.


Recover to orginal location seçeneğini seçiyorum.


Yedekten dönme işlemi başlamıştır.


Yedekten dönerken database lerin dismount olması ve var olan database in edb ve log dosyalarının restore edilen path te olmaması durumunda yedekten dönüldüğünde kullanıcılar yedeğin alındığı andaki maillerine ulaşacaktır. Bu yöntem bozulan databaseler ve hiç bir yöntemle mount edilemeyen database lerin restore işlemi gerçekleştirilebilir.

Bu yöntem ile bir mailbox database ini restore edememekteyiz. Sunucu üzerindeki tüm database lerin restore işlemi aynı anda gerçekleşmektedir.

Bu restore işlemi ile başarıya ulaşmak için var olan bozuk database in bulunduğu dizindeki tüm dosyaları silip bu işlem ile restore işlemini gerçekleştirebilir.

Profesyonel bir yedekleme çözümü olmasada bu yöntemle mount edemediğimiz databaseleri mount edebilmekte ve exchange database lerinin çalışırlığını sağlayabiliriz.

 

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: