Perşembe , 23 Eylül 2021

Exchange 2010 ve Symantec Backup Exec Dial Tone Recovery

Dial tone exchange sunucusunun db inde bir sorun olması durumunda, exchange database inin recover edilene kadar kullanıcılara boş bir database üzerinde çalışmasını sağlayarak kullanıcıların mail alıp vermesini sağlayan bir recovery türüdür.

Mailbox db si mount edilemediği zaman veya var olan bir yedek ile mailbox rolu olan bir sunucuya var olan yedeği dönmek için yapılması gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

Önce bir dial tone mailbox ı oluşturulur. Aşağıdaki adı DTDB1 olaran bir dial tone mailbox ı oluşturuyorum.


Bozuk olan database teki kullanıcıların yedekten dönene kadar mail alıp verebilmesi için user ları dial tone db sine aşağıdaki gibi yönlendiriyorum.


Oluşturduğum dial tone db sini mount ediyorum.


Alınan yedeği recover edebilmek için bir adet recovery mailbox db si oluştuyorum. Buraya aldığımız yedeği recover edeceğiz.


Daha sonra ben backup exec programı ile recover ı gerçekleştiriyorum. Bu işlem windows server backup ile alınan yedeğin recover edilmesi ile de gerçekleştirilir.

Backup exec programında recover job ında aşağıdaki gibi ayarların yapılması gerekir. CRM2011MAIL sunucusu recovery db imin bulunduğu sunucunun ismi, RDB1 ise recovery db in ismidir. RDB1 database inin dismount durumda olması ve backup ların restore edilebilme özelliğinin db de aktif olması gerekir.


Alınan yedeğin recover edilmesinden sonra recovery db inin otomatik olarak mount edilmemesi için aşağıdaki gibi bexec te restore job unda ayarlarının yapılması gerekmtekdir.Recovery Storage Group u mount edip logların işlenmesini sağlıyorum. Daha sonra ise db yi dismount ediyoruz.


Dial tone DB si dismount edilir.


Recovery storage db si yedekten dönüldüğünde bu db nin mount edilebilmesi için database in aşağıdaki gibi state i clean shutdown olmalıdır. Yoksa eseutil aracı ile db dirty shutdown dan clean shutdown duruma geçmesi için eseutil ile db tekrar düzenlenir.

(Bu aşamadan sonra ben var olan dial tone ve recover db lerini silip başka db ler oluşturarak işleme devam ettim. RDB1 database ismi yerine recover, DTDB1 database i yerine dial isimli database ile dial tone işlemine devam ediyorum aşağıdaki görüntüde recover database inin ekran görüntüsü görülmektedir.)


Buraya kadar her şey OK ise bu aşadamadan sonra yapılacak işlem var olan database ve log dosyalarının yeer değiştirmesi. Dial database inin bulunduğu klasör içerisindeki database ve log dosyalarının tümü kopyalanır ve recover database inin bulunduğu path e kopyalanır. Bu işlemin tam terside dial database inin bulunduğu path teki log ve db dosyaları da recover database inin bulunduğu path lere kopyalanır. Kopyala bittikten sonra edb uzantılı database dosyalarının isimleri rename edilir yani recover.edb isimli dosya dial.edb, dial.edb isimli dosya ise recover.edb isimli dosya ile rename edilir. Böylece recover db si dial tone db si, dial tone db si ise recover db ile yer değiştirmiş olur.

Database isimlerinin rename edilmesinden sonra dial tone ve recover db leri için aşağıdaki komutlar çalıştırılır.


Recover db si içinde aynı komutu çalıştırıp db leri mount ediyorum.


Bu aşadaman sonra alınan yedekler geri yüklenmiş olur, outlook ları açılıp kapandığında mailbox yedeği geri yüklenmiş olur.

Yedekten dönülmesi ile boş bir dial tone database inin oluşrulması süresince kullanıcıların alıp verdikleri maili recover edebilmek için ise aşağıdaki komut kullanılır. Bu komut ile minimum düzeyde mail kaybı olmuş olur. 

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: