Pazartesi , 27 Eylül 2021

Exchange 2010 CAS Array

Exchange 2010 Cas Array yapısı ile ilgili bazı önemli noktalar;

CAS Array i Waindows NLB ile yapmak çalıştırmak istersek ve sunucular Hyper-v de çalışan sanal makinalar ise bu sanal makinalar defaulta dynamic MAC Adresi kullanıyorlar. Bu nedenle Hyper-v de çalışacak CAS Array sunucuları için aşağıdaki ayarların yapılması gerekmekte.


Bu ayar yapılmaz ise event lere aşağıdaki log lar düşmektedir.


Ayrıca Windows NLB ayarlarındaki Firewall tanımlarına dikkat etmek gerekir. CAS Array için gerekli portlara izin verilmelidir.

Daha sonra Exchange sunucuları üzernde CAS Array I oluşturmak gerekecek.

Aşağıdaki kullanılan ilk komut ile cas array I belirtiyorum. exccas.x.com olarak kullanıdığım fqdn cas array imin fqdn ini göstermekte.exccas ise windows nlb mi göstermektedir ve dns ler bu fqdn I çözebilmelidir.

Hemen altında kullandığım komut ise exchange 2010 üzerinde bulunan database lerin kullanacakları cas sunucusunu göstermekte için kullanılır. yani mailbox db lerime client access server olarak cas array imi gösteriyorum.


Outlook tan kontrol ettiğimde aşağıdaki gibi outlook client ım cas array sunucusuna login olmuş.


Eğer windows nlb kullanılcakse nlb üzerindeki nodlarda bulunan exchange sunucularının hizmet verememesi durumunda ancak işletim sisteminin çalışması durumda windows nlb exchange sunucusu üzerindeki bu problemi anlayamayacaktır. Bu çözüm tam olarak bir fail-over çözümü olarak kullanılamayacaktır. Exchange sunucuları scom gibi bir program veya tool ile monitor edersek bu problemin önüne geçmiş olabiliriz.

CAs array sunucuların down-up olması gibi durumlarda nlb çözümü işe yarayabilir.

 

Yoruma kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: